Kim jest trycholog?
Na początek warto wyjaśnić, że trycholog nie jest lekarzem – jest to wykwalifikowany specjalista, który analizuje stan skóry głowy i cebulek włosów. Diagnozuje choroby związane ze skórą głowy, a następnie dobiera odpowiednie metody pielęgnacji. Najpopularniejsze schorzenia, jakimi zajmuje się trycholog, to:
- łysienie androgenowe, plackowate telogenowe,
- nadmierne przetłuszczanie włosów,
- wstrzymanie wzrostu włosów,
- mechaniczne i chemiczne uszkodzenia włosów,
- stany zapalne skóry głowy.
Pacjenci często zgłaszają się do gabinetów także z innymi problemami, takimi jak łamliwość kosmków czy świąd skóry głowy.
Jak wybrać odpowiedniego trychologa?
Usługi trychologiczne oferowane są zarówno przez specjalistów, jak i osoby, które pracują w podobnych branżach, na przykład kosmetologii lub fryzjerstwie. Niemniej jednak wykwalifikowany trycholog ma odpowiednie wykształcenie, a tym samym przygotowanie do pracy. Ważne jest ukończenie specjalistycznych kursów lub studiów podyplomowych oraz ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji. Najlepszy trycholog ma również doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu różnego typu schorzeń skóry głowy. Bardzo istotna jest umiejętność pracy z zaawansowanym technologicznie sprzętem, który redukuje ryzyko postawienia nieprawidłowej diagnozy. W pracy z pacjentem liczą się też empatyczne podejście i umiejętność prowadzenia rozmowy.
Po czym poznać dobrego specjalistę w dziedzinie trychologii?
Dobry trycholog do każdego pacjenta podchodzi w sposób indywidualny. Specjalista nie świadczy usług z zakresu fryzjerstwa czy kosmetologii, natomiast skupia się wyłącznie na swojej wąskiej dziedzinie. Wizyta u trychologa rozpoczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu. Następnie pacjent przechodzi dokładne badanie skóry głowy i cebulek, które trwa kilka, czasem kilkanaście minut. Jeśli istnieje taka potrzeba, zleca przeprowadzenie podstawowych badań, na przykład morfologii. Najczęściej jednak w takiej sytuacji kieruje pacjenta do lekarza. Wizytę wieńczy wydanie zaleceń z zakresu pielęgnacji, która dostosowana jest do potrzeb skóry i specyfiki schorzenia. Trycholog może zalecić ponowną wizytę po upływie określonego czasu, aby kontrolować postępy leczenia.